Bielizna termoaktywna – co to i jaka na motocykl?

Bielizna termoaktywna – co to i jaka na motocykl?

Zimny wiatr we włosach, odgłos pędzących kół i… pot, który jest prawdziwym utrapieniem fanów jednośladów, biegaczy i alpinistów. Na pomoc przychodzą modele specjalnie dopasowane do potrzeb sportowców. Jakimi cechami musi odznaczać się bielizna termoaktywna? Czy materiały naturalne są równie dobre, co syntetyczne?

Czym jest bielizna termoaktywna?

Tego rodzaju stroje mają za zadanie zmniejszyć szansę na przegrzanie czy też wychłodzenie organizmu. Użyte w produkcji materiały sztuczne lub naturalne skutecznie odprowadzają wilgoć – najczęściej pod postacią potu. W związku z tym po odzież utrzymującą optymalną temperaturę ciała chętnie sięgają miłośnicy szybkich jednośladów i sportowcy, dla których najważniejszy jest komfort. Niezależnie od pogody czy kilometrów na liczniku.

Syntetyczna, termoaktywna bielizna najczęściej wytwarzana jest z polipropylenu. Materiał ten cechuje się dobrą elastycznością oraz wytrzymałością. Zamiennikiem o podobnych właściwościach jest wełna merynosów, która wbrew wielu opiniom jest równie wygodna w noszeniu. Warunkiem jest jednak właściwe skompletowanie ubioru tak, aby jak najbardziej cieszyć się jazdą po szosach czy wspinaczką.

Jaka bielizna termoaktywna na motocykl?

Istnieją modele uniwersalne, które dostosowano pod różne warunki pogodowe oraz zestawy chłodzące i ocieplające organizm. Ważna jest też kwestia wpasowania do ciała wtedy, kiedy podróżujesz w różnym klimacie i niestraszna jest Ci jazda w środku zimy lub w okresie lata.

W takich przypadku warto wybrać górę w postaci wodoszczelnej i dodatkowo wzmocnionej kurtki Modeka Viper i kompatybilnych do niej spodni tekstylnych Alpinestars Andes. Dobre na początek są też bluzy Brubeck Extreme Wool, które łączą w sobie zalety wełny i syntetycznych komponentów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Po termoaktywną bieliznę z wełny merynosów sięgaj zwłaszcza wtedy, kiedy planujesz jazdę w naprawdę zimnym klimacie. Drugą kwestią jest też rozmiar, bo pamiętaj, że pot i dyskomfort może wynikać nie tylko ze źle dopasowanego do pogody materiału, ale i z ciasnej odzieży.